Dieta je určitá úprava stravy, která slouží nejen k redukci váhy, ale i třeba k úpravě parametrů krve, hormonů a orgánových soustav. Od toho se potom odvíjí i délka diet s cíleným zaměřením. Krátkodobé diety se doporučují při po nějaké stravovací chybě, ale nasazují se i před a po operaci, což je logické. Je tu riziko vdechnutí a dalších komplikací.

Z hlediska redukčního je krátkodobá dieta pro organismus přínosem jen tehdy, když si člověk na daný režim určitým způsobem zvykne a víceméně ho následuje i v celém životním stylu. Není to o tom, že týden budete držet půst a poté se zakousnete do svého oblíbeného hamburgeru. Dostaví se akorát jojo efekt a naberete ještě více, než jste vážili předtím.

Dlouhodobé diety musí být živinami přizpůsobeny tak, aby pokryly denní potřeby organismu. Dlouhé hubnutí se nedoporučuje z toho důvodu, že každá dieta s sebou většinou přináší i ztrátu nějaké složky, např. bílkovinné, rostlinné, živočišné, aj. Diety s dlouhodobým účinkem striktně dodržují např. diabetici, kardiaci či lidé s onemocněním ledvin. Svou dietu tak berou jako součást sebe, aby se mohli se svou nemocí vyrovnat.

Detox vám pomůže rychleji odbourat tuky

Detox je pomocnou metodou, která vašemu organismu prospěje tehdy, pokud nejste nikterak lékařsky limitováni a jste zdrávi. Tělo rychleji hubne i tím, že dostatečně pijete nebo si dopřáváte hodně ovoce a zeleniny. Tělu tak dodáte řadu vitamínů, minerálů, antioxidantů a stopových prvků.

Můžete si denně mixovat ovoce a dělat si přesnídávky či ovocné šťávy, ale zkuste klidně i detoxikaci organismu. Tělo, které bude očištěno od škodlivin, je snadněji připraveno na vámi zvolený typ diety. Podívejte se na přehled diet, které po očistě můžete svému tělu nabídnout.

Jídelníček na hubnutí je také alternativou ke klasickým typům diet, které jsme sepsali dnes. Na tento článek budou navazovat ještě 3 poměrně obsáhlé a detailní náhledy do dietologického světa – však nám s nimi pomáhá dietolog na slovo vzatý…

Dukanova dieta

Jen málokterá dieta slibuje udržení váhy i po jejím dodržování. Dukanova dieta je právě jednou z nich (založena Dr. Pierrem Dukanem). Efektivní dieta, která do svého konceptu zařazuje bílkoviny, jakožto zdroj energie pro výstavbu svalů v podobě přírodních proteinů.

Dieta se skládá z několika fází, které je potřeba dodržet v následujícím sledu – čisté bílkoviny, střídání bílkoviny se zeleninou, fáze dopřávání si i jiných potravin, proteinový čtvrtek, atd. Musíte se hýbat – chůze do schodů a také sníst třeba tři polévkové lžíce otrub, má to svá specifika.

Krabičková dieta

Dieta, která je zdravá, vyvážená a uložená v boxech se přizpůsobí náročnému pracovnímu dni i výletu v přírodě. Jsou i možnosti, jak si tyhle krabičky koupit a netrápit se sám či sama s vlastní přípravou. Konzumují se nejlépe 5 x denně.

Ketonová dieta

Je založená na principu přísunu potravin s obsahem proteinů, ale zároveň i tuků. Kombinací připomíná známější Atkinsonovu dietu. Hubnete díky tomu, že nepřijímáte sacharidy, ale z dlouhodobějšího hlediska je spíše na škodu. Tělo potřebuje cukry!

Dieta podle krevních skupin

Dieta, která funguje na bázi určování co je a není tělu vlastní (organismus to vyhodnotí pomocí antigenů), které se právě prosazují i v poznávání krevních skupin podle shluku krvinek. Každá krevní skupina má tak jiné omezení. Někde se preferuje rostlinná strava, jinde zase živočišná. Je potřeba k tomu nastudovat souvislosti, ale mnozí tvrdí, že moc účinná není. Jsou kolem ní stále velké dohady a rozporuplné názory.

Proteinová dieta

Je v podstatě obdobou ketonové diety. Hubne se při ní na základě toho, že se sníží příjem cukrů i tuků a zvýší příjem bílkovin, což je pro mnohé zátěž pro ledviny, ale zase chrání před úbytkem svalové hmoty. Každá dieta má zřejmě něco pro a proti.

Mléčná dieta

Mléčná dieta neboli dieta Rajko Dolečka zaznamenala velký úspěch. Každé tři hodiny se konzumuje mléčný výrobek s cílem zhubnout. Nemohou ji držet lidé s intolerancí na laktózu a kasein. Z dlouhodobého hlediska se ovšem nedoporučuje nikomu, výsledek je nejistý.

Bezlepková dieta

Pro bezlepkáře je tato dieta v podstatě spásou. Jedná se při ní o vysazení lepku z potravin neboli glutenu. Alergie na lepek by mohla způsobit závažné zdravotní komplikace. Běžné obiloviny jsou pro tyto lidi tabu, nahrazují se prosem, kukuřicí, rýží a brambory.

Přečtěte si další články o hubnutí:

Hubnoucí Kápo

Vše, co jste potřebovali vědět o hubnutí on nikdy nevěděl. A proto se projedl do 100 kg váhy, aby znovu musel pochopit, jak se dá hubnout i bez hladu. Dnes je hlavní redaktorem našeho magazínu, protože si prošel vším od nadváhy, zdravotních obtíží, až po jojo-efekty a hlavně udržitelné hubnutí. To ho dodnes drží fit a v pevné a štíhlé postavě.