Už jste slyšeli a četli nespočet informací o doporučeném denním příjmu tekutin, nejste z toho moudří, proto to dále neřešíte, ale co naopak neustále řešíte, je regulace váhy. Ne nadarmo se říká, že voda je základem našeho života. Naše tělo se potřebuje rozvíjet z tekutiny.

Trochu obecných informací..

Naše tělo je tvořeno z 45-85 % vody, průměrně tedy 65 %, kterou v průběhu dne vylučujeme, ať už se jedná o moč, pot nebo v malém procentu i ve stolici. Tuto odplavenou vodu bychom měli stále doplňovat, protože přeci není hezké, abychom byli dehydratovaní a bez síly.

Hlavními složkami tělních tekutin jsou neelektrolyty a elektrolyty.

Elektrolyty obsahují takzvané vodivé ionty, které jsou pro naše tělo důležité.

Patří tam hořčík, vápník, sodík a draslík. Při nadměrném pocení, jenž nemusí být způsobeno pouze sportovní zátěží, ale třeba i nemocí nebo očistnými kúrami, odchází tyto důležité prvky z těla ven a my, respektive náš organismus, začne strádat.

Proto v takovýchto dnech je velice důležité si udržet, nebo dokonce i zvýšit přínos tekutin.

Jaký tedy má být přibližný denní příjem tekutin?

Tento údaj se nedá přesně specifikovat, jelikož se odvíjí od mnoha faktorů, jako je tělesná váha, věk, pohlaví, životní styl i druh zátěže. Nebudu vám tedy říkat, že musíte vypít přesně 3 litry vody, a přes to vlak nejede.

V mnohé literatuře a diskusích se uvádí výpočet 35 mililitrů na 1 kilogram váhy, a podle právě už zmiňované váhy jednotlivce je ideální vypít 300-350 ml na hodinu, a to nejlépe v ranních a dopoledních hodinách, protože v tomto čase jsou naše ledviny v takzvané čistící fázi.

Samozřejmě, že ne u každého lze tento způsob udržet. Pokud jste vášnivými spáči, a dopoledne prostě nestihnete vypít tolik vody, nelámejte to přes koleno, protože co si budeme povídat, vypít po probuzení naráz 2 litry vody není ideál, obzvlášť pro lidi s vysokým tlakem.

I tak doporučuji po ránu, nebo zkrátka až se probudíte, do sebe nakopnout alespoň 200 ml vody pro nabuzení organismus. Věřte mi, pomáhá to. Nepocítíte to hned, ale tělo vám postupem času poděkuje. Opět chci ale upozornit na ty z vás, kteří trpíte vysokým tlakem. Vy si raději dopřejte postupné popíjení.

A co mám pít?

Je to jasné, základem je voda, ale ne každý se s vodou spokojí, ba dokonce znám lidi, kteří vodu přímo nesnáší. V tomto případě doporučuji i jemně perlivou vodu, ale pozor na minerálky.

Jejich používání je sice doporučené, ale musíme také myslet na to, že obsažené minerály mohou náš organismus doslova přehltit. Když si koupíte stoprocentní džus, nic tím nezkazíte. Naředit si ho můžete vodou, a ještě do těla dostanete vitamíny.

Pro milovníky čajů, mezi které patřím i já, mám dobrou zprávu.

Slabé čaje, myšleno nelouhovat si ten pytlík nebo směs půl hodiny, se dají pít též téměř celý den, ale jak je jistě známo, obsahují kofein, a lehce dehydratují, takže když to proložíte sklenicemi vody, váš oblíbený čaj si můžete bez výčitek cucat dál. Ráda bych i upozornila na ovocné čaje, které jsou často slazené a překyselují organismus.

A co kávomilové?

Jestliže si dopřeje pár káviček během dne, za mě to upřímně tolik nevadí, ale velice záleží, zda mezi to zahrnete i průběžně pití vody. Ta je prostě základ.

Co z toho vyplývá?

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud nedodržujete pravidelný příjem tekutin, má to na váš organismus velký vliv. V takových dnech můžete pociťovat silné bolesti hlavy až migrénu, únavu, neschopnost se soustředit a další.

Od toho se právě může odvíjet i problém s váhou. Vaše tělo bez vody nemá energii, bez energie nejdete cvičit, a bez cvičení nedokážete regulovat váhu. To samé pak může platit i u stravy.

Doporučuji si pro začátek nastavit třeba i hloupé upozornění do telefonu, které vám připomene „TEĎ SE OKAMŽITĚ ZVEDNI A JDI PÍT“.

Z vlastní zkušenosti doporučuji pro začátek používat i sportovní láhve s odměrkou, kde uvidíte, kolik jste schopní toho přes den vypít. Kdo se do toho chce opravdu pustit naplno, může si zapisovat opravdu každý mililitr tekutiny, který do sebe dostane. Tělo si začne postupně zvykat, protože nic není hned. Díky tomu budete více nabuzení, s větší energií, váš oblíbený sport vám třeba najednou půjde snadněji a projeví se další faktory, se kterými jste léta bojovali.

Sledujte své tělo, jak vám bude děkovat, až ho přestanete vysušovat. Tento proces a navyknutí si za to opravdu stojí!

Kateřina Bojková

Přečtěte si další články o hubnutí:

Hubnoucí Kápo

Vše, co jste potřebovali vědět o hubnutí on nikdy nevěděl. A proto se projedl do 100 kg váhy, aby znovu musel pochopit, jak se dá hubnout i bez hladu. Dnes je hlavní redaktorem našeho magazínu, protože si prošel vším od nadváhy, zdravotních obtíží, až po jojo-efekty a hlavně udržitelné hubnutí. To ho dodnes drží fit a v pevné a štíhlé postavě.