Vzorců zdraví, kalkulaček a dalších ukazatelů, je dnes k dispozici spoustu. Jsou však přesné a vykazují odpovídající hodnotu? Např. tolik uznávaný a vyhledávaný BMI (index) není vždy jediným řešením. Je pouze orientační, poukáže sice na obezitu, ale už neřeší, kde se váš tuk nejvíce ukládá.

My víme, že u většiny žen jsou nejrizikovějšími partiemi boky a břicho. BMR zase počítá s energetickým příjmem a výdejem, do údajů se zaznamenává i fyzická aktivita (opět jen orientačně). ABSI je nový zdravotní index, který vám dává nové možnosti. Zajímá se o váš typ postavy, svaly a břišní tuk.

Navíc se počítá s obvodem pasu

ABSI index (A Body Shape Index) je na trhu nový revoluční nástroj, který do svého konceptu zahrnuje i obvod pasu. Tam nejčastěji dochází k nahromadění tuku, což samotné BMI nespočte. U obou indexů se počítá s váhou a výškou, ale výsledek není vždy totožný. Pokud k tomu přidáme ještě míru kolem pasu, získáme další cenný údaj, se kterým jde dále pracovat. K základní analýze vám stačí BMI kalkulačka, ale ke spočtení ABSI je potřeba nejlépe vědecká. Pokud nejste zrovna vědkyně, obraťte se na specialistu v nutričním poradenství.

Krásná štíhlá žena

Dozvíte se, kde svou váhu nosíte. ABSI a jeho vzorec to rozhodně prozradí – ABSI = Obvod pasu / (2/3 BMI x ½ výšky). Vytvořen byl v New Yorku na City College. Na internetu se dá vyhledat i ABSI kalkulátor, kde zadáte věk, pohlaví, výšku, váhu a míru kolem pasu. Budete se možná divit, že BMI vám vyšlo v pořádku, ale údaj s mírou pasu dokáže výsledky i obrátit.

ABSI – boj proti postavě typu „jablko“

Pokud patříte mezi lidi, kterým se neukládá tuk na břiše, jste šťastlivci. Zdraví totiž nejvíce ohrožuje tuk v oblasti břicha! Index tvaru těla je novinkou, která si jistě získá příznivce, kteří chtějí zhubnout a být zdravějšími jedinci. Nadváha je totiž alarmujícím výsledkem selhávání lidské osvěty. Buďte těmi, kteří budou i ostatním lidem příkladem.

Naučte se žít s vědomím, že každý jsme svého štěstím strůjcem a pokud chceme být štíhlejším národem, musíme pro to hlavně něco udělat. ABSI je schopno u jedinců s nadměrným ukládáním tuku (obezita) v břiše předpovědět i vyšší úmrtnost bez ohledu na věk, pohlaví, etnikum či životní styl.

Dejte svým přátelům vědět, že k sledování váhy nestačí počítat jen BMI a BMR indexy, ale existuje zde i přesnější a důležitější ukazatel zdraví ABSI:

ABSI index odhalí rizika přebytečného tuku v břiše ve spojitosti s kardiovaskulárními potížemi, hypertenzí, cukrovkou či problémy s otěhotněním. Přeprogramujte se na jiný režim, jezte zdravě, pijte tekutiny v dostatečném množství a čas od času si dopřejte i detox organismu. Očistíte se a lépe se nastartuje hubnoucí proces. Zelené potraviny dnes mají zelenou!

Přečtěte si další články o hubnutí: