Obezita, snad každý si pod tímto pojmem představí korpulentní osobu, která se snaží dostat své oteklé tělo skrze úzké dveře stánku rychlého občerstvení. Bohužel se jedná o globální problém, který zasáhl lidstvo ještě větší ranou, než hladomor. Obézních lidí rapidně přibývá a není to pouze v západním světě, ale i v tuzemsku a zemích, které dříve tento problém nikdy neřešily.

Nepřipadá vám, že se kolem vás vyskytuje stále více lidí s nadměrnou váhou? Pokud ano, tak vás zrak neklame. Statistiky vzrůstajícího počtu obyvatel s obezitou jsou více, než alarmující.

Proč téměř nikdo neřeší obezitu, když právě ona je příčinou řady dalších onemocnění? V prvé řadě bychom si měli uvědomit, že záleží nejen na péči praktických lékařů, kteří nás upozorňují na rizikové faktory s tím spojenými, ale i na nás.

Stob obezitě

Obezita je po kouření hned druhý nejrizikovější faktor k řadě onemocnění. Není to “jen“ přebytečné nahromadění tuků, jak se někteří lidé stále domnívají. Jedná se o chronickou chorobu, která se projevuje zmnožením tukové tkáně a následnou poruchou vstřebávání tuků (tělo není schopno tuk v této míře štěpit a zpracovat).

Nejhorší na tom všem je skutečnost, že se mění celý metabolismus a snižuje se vnímavost tkání na inzulín, ale i jeho hladina. Stob obezitě (stop + obezita), než nám přivede další pohromu. Diabetes mellitus 2. typu (úplavice cukrová) je opravdu pozdním záchytem vaší obezity. Také zvýšený krevní tlak a cholesterol jsou spojeny s dalšími potížemi, zejména srdečními a cévními, ale i nádory.

Léčba obezity

Při léčbě obezity hraje zásadní roli přístup. Jistě můžeme trpět predispozicí, kterou nám do vínku dala naše generace rodičů, prarodičů, atd., ale vždy lze problém řešit a to efektivním způsobem, jídelníčkem a pohybem. To je totiž hlavní kámen úrazu, který i Češi jako hlavní zlozvyk. Jíme nezdravě a málo se hýbeme! Pokud se sami nedonutíte, tak se lze obrátit na řadu praktických ordinací a klinik.

Proběhnou potřebná opatření, nastaví se plán léčby a vyhodnotí se i dílčí kroky k úspěchu pomocí BMI (Body Mass Indexu) – zkuste třeba naši kalkulačku BMI. Pokud nedokážete zhubnou sami, je na řadě vyhledat odbornou pomoc, v prvé řadě by mělo jít o nutričního poradce, který dokáže sestavit jídelníček na míru. Ten vždy úzce koresponduje s tělesným výdejem energie.

Obezita u dětí

Dětské obezity přibývá, což je značně znepokojující fakt. Lidé si zvykli, že mezi s sebou potkávají obézní dospělé lidi, ale co děti? Stane se to pro nás opět zvykem nebo s tím konečně začneme něco dělat? U praktických lékařů jsou děti na prohlídkách měřeny a váženy, míry jsou zadávány do percentilových grafů.

V případě nerovnováhy, ať příbytku nebo úbytku, jsou matky dětí upozorněny, některé i odeslány k dalším specialistům, např. endokrinolog, dietolog, atd. Ať je to finanční stránka věci nebo nechuť měnit životní režim, je to smutné. Dětská obezita totiž dítě ohrožuje!

Obezita v populaci

Více, než 50 % obyvatel trpí obezitou (statistika z roku 2008, EHIS CR). V poměru muži:ženy, jsou to samozřejmě muži, kteří mají o 2,4 x vyšší riziko obezity (díky jejich jiné stavbě těla). Ze statistiky také vyplývá, že ženy trpí obezitou v pozdějším věku, než muži.

Zatímco u mužů se vyskytuje obezita již v produktivním věku, u žen je to především po menopauze. Dle etapy šetření HBSC narůstá i počet obézních dětí. Opět je vyšší hmotnost zaznamenána u chlapců, než u dívek (15% ku 10%), převážně v období puberty.

Chcete své přátele varovat před riziky obezity? Líbil se vám tento článek? Prosím sdílejte ho s ostatními, ať všichni ví, jak nadváha můžete být životu nebezpečná.

Obezita je velkým zdravotním rizikem – Máte problémy s nadváhou? Pomůžeme vám s redukcí hmotnosti pomocí konzultace u našich výživových poradců. Stačí se objednat:

Získejte konzultaci ZDARMA

Přečtěte si další články o hubnutí:

Hubnoucí Kápo

Vše, co jste potřebovali vědět o hubnutí on nikdy nevěděl. A proto se projedl do 100 kg váhy, aby znovu musel pochopit, jak se dá hubnout i bez hladu. Dnes je hlavní redaktorem našeho magazínu, protože si prošel vším od nadváhy, zdravotních obtíží, až po jojo-efekty a hlavně udržitelné hubnutí. To ho dodnes drží fit a v pevné a štíhlé postavě.