Hubnutí samo o sobě úpravou jídelníčku má obvykle vliv především na redukci váhy, vybudování svalové hmoty, jež se promítá do vzhledu a tělesné kondice vyžaduje především cvičením jehož prostřednictvím je dosažen nárůst svalové hmoty a zlepšení všech metabolických pohybů.

Existuje řada různých druhů cvičení zaměřených na posílení specifických částí těla, jejich zpevnění či podporu celkové stability tělesné konstituce, přičemž jsou různě fyzicky i časově náročná, nebo vyžadují užití speciálního nářadí. Právě časová náročnost, nebo nutnost dojíždění za trenérem či cvičitelem, posilovacími stroji nebo nákup vybavení bývají důvody, které řadu lidí od cvičení nakonec odradí, či způsobí, že se mu věnují stále méně.

Ideálním způsobem, jak pravidelné cvičení implementovat do svého života, je nalézt vhodné a nenákladné řešení, které bude alternovat základní zvolený typ v případě časového presu, nepříznivého počasí nebo jednoduše nezájmu aktuálně se účastnit skupinových tréninků. Jedním z vhodných typů (vedle klasického chození, běhání či například jízdy na kole) je plank.

Co je plank a čemu prospívá

Plank je speciální silové cvičení, které lze provozovat denně pro podporu nárůstu svalové hmoty a celkové zlepšení držení těla. Toto cvičení pomáhá především posilovat svaly na trupu, velmi dobře se uplatňuje nejen jako prostředek pro vyrýsování břišních svalů a ramen, pomáhá také zpevnit páteř, což je velmi důležité zejména trpíte-li častými bolestmi zad či hlavy spojenými se sedavým způsobem života.

Výhody planku spočívají především v jeho jednoduchosti a celkové nenáročnosti. Zrychlí váš metabolismus, zajistí flexibilitu, přispěje k rovnováze organismu a při jeho provádění si rozhodně vyčistíte hlavu – je především o výdrži a kdo ho vyzkoušel, ví, jak dlouhá doba jedna minuta může být.

Jak plank cvičit

Pro pravidelné provozování planku je potřeba si denně vyšetřit přibližně pět minut. Začínejte vždy se základními cviky, jako je pevné zapření do rukou, či jeho střídání se zapřením do loktů a bočním opřením.

Zpočátku budete mít sice trochu problém vydržet i první základní pozici, postupem času se však vypracujete k velmi dobrým výkonům, které budou znatelné ihned. V první fázi zahájení cvičení planku se obvykle pouze trénují pozice, tzn. jejich správné provedení a požadovaná výdrž.

V základním planku a planku na loktech byste měli být schopní vydržet minimálně minutu. Po zvládnutí těchto pozic je následně dobré si sestavit tréninkovou řadu tak, aby vyhovovala vašim potřebám.

Celkový trénink se pak skládá ze střídání několika (standardně šesti) pozic v jednom tahu bez odpočinku, jež jsou určeny k posílení různých kombinací svalů. Konečný efekt planku je však k nezaplacení. Nedisponujete-li dostatečnými časovými možnostmi pro náročnější typy cvičení, je pro vás plank velmi vhodný.

Přečtěte si další články o hubnutí:

Hubnoucí Kápo

Avatar for Hubnoucí Kápo

Vše, co jste potřebovali vědět o hubnutí on nikdy nevěděl. A proto se projedl do 100 kg váhy, aby znovu musel pochopit, jak se dá hubnout i bez hladu. Dnes je hlavní redaktorem našeho magazínu, protože si prošel vším od nadváhy, zdravotních obtíží, až po jojo-efekty a hlavně udržitelné hubnutí. To ho dodnes drží fit a v pevné a štíhlé postavě.