Odpočinek je velmi důležitá část našeho života. Potřebujeme ho, abychom mohli fungovat jak nejlépe umíme. Hodně lidí má s odpočíváním problém. Je přece tak těžké čelit dnešnímu uspěchanému životu. Teď ale zažeňme chmury a chvíli mysleme jen na sebe.

Odpočinout si nebo neodpočinout, to je oč tu běží…

Bohužel, je tomu tak. Dnešní doba je natolik uspěchaná, že množství volného místa v diáři pomalu ubývá. Pokud vedle náročného studia nebo velmi náročné práce chce mít člověk ještě i trochu prostor pro své koníčky, jako je cvičení, nebo pro volný čas s rodinou, musí se opravdu umět otáčet. A to je velká škoda. Každý z nás musí  přece odpočívat, protože ani stroj nemůže pracovat bezchybně donekonečna.

To, že budeme odpočinek odkládat nikam nevede, pokud si odpočinek nedopřejeme, tělo si o něj stejně řekne samo.

Netrapme se proto a předcházejme těmto situacím.

Stres a deprese

Tyto dvě slova zná z vlastní zkušenosti snad každý z nás. Pokud je toho na nás moc a to napětí a úzkost nemá konce, jednoho dne to prostě praskne. Může to vést k syndromu vyhoření a k úvahám, zda to všechno má vůbec smysl. A toto nastavení mysli neprospívá našemu zdraví, životu ani hubnutí.

Někteří lidé začnou toto napětí řešit jídlem. Je to přirozená reakce, ale zajídat stres a únavu jídlem nikam nevede. Stres spouští v našem těle mnoho procesů, které mají vliv na naši chuť k jídlu a nejlepší řešení je jít si někam zasportovat nebo dělat to, co nás vždy bavilo. Tím se vyřeší sám kořen problému a naše chutě budou zase pod kontrolou.

Prokrastinace

Pokud si průběžně neodpočineme a dlouhodobě budeme odkládat čas na sebe, může se velmi jednoduše stát, že ve chvílích, kdy budeme nejvíce potřebovat podat dobrý výkon, naše tělo začne stávkovat.

Nejhorší jsou ty chvíle, když moc dobře víme, že bychom už opravdu měli začít psát ten úkol, nebo práci, ale s rozporuplným pocitem stejně raději zapneme další díl seriálu, půjdeme spát nebo dělat cokoliv jiného než tu potřebnou věc.

Nejhorší na tom je, že si tu činnost stejně pořádně neužíváme, protože někde v hlavě slyšíme ten káravý hlásek, že musíme přece pracovat.

Pokud si na takový styl zvykneme, je opravdu těžké se donutit jít cvičit, a jakmile přece vynecháme cvičení, začnou naše stravovací návyky také pokulhávat.

A jak s tím bojovat? Je to jednoduché! Stačí si práci rovnoměrně naplánovat, začít včas a prokládat ji odpočinkem. Naše tělo bude spokojené a vše se bude dařit lépe. Naše tvrdě vybudované stravovací návyky nezačnou upadat a nepropadneme ani stresu nebo pocitu, že vlastně osobní život neexistuje.

Odpočinek při hubnutí

Ten je velmi důležitý. Tím, že budeme chodit 7x týdně cvičit neznamená, že hubneme „lépe“ než ostatní. Tělo potřebuje po náročném cvičení čas na to zregenerovat. Svaly si musí odpočinout od námahy.

Svaly, které jsou přetěžované a nemají dostatek regeneraci se mohou poškodit. Může dojit k nepříjemným zraněním, většímu opotřebení kloubů. Někteří lidé cítí pocit viny, když cvičení vynechají, ale je důležité dbát na to, aby mělo tělo i nějaký ten den pauzu.

Ničím se nemá přehánět a neudržitelný režim vašeho cvičení může vést až k tomu, že vaše snahy zhubnout plně vzdáte. Odpočinek neznamená jen ležet v posteli, znamená to jít se projít, proběhnout se, jít si rekreačně zaplavat a uvolnit se do vířivky.

Můžete se protáhnout za zvuků příjemné hudby. To vše je čas, který věnujete sami sobě, je to čas, kdy na sebe nevyvíjíte žádný tlak, žádný stres.

Když se naučíte odpočívat, uvidíte, že vaše tělo vám to oplatí a vaše výsledky budou lepší a vy budete spokojenější.

Je důležité si jen nastavit priority.

Přečtěte si další články o hubnutí: