Cvičení je vedle optimální stravy, a také dostatečného odpočinku, základní predispozicí hubnutí. V dnešní uspěchané době si však řada lidí nenajde dostatek času na to, aby se plně a pravidelně věnovala pěstování určitého sportu, nebo chodila do posilovny. Proto je také velmi oblíbeným způsobem, jak si zajistit dostatek pohybu, běhání. Běhání se věnuje řada lidí, kteří touží po zdravějším životním stylu a krásné postavě, a stává se z něj spolu s jízdou na kole specifický „kult“.

Ne každý si však může běhání zařadit do své každodenní činnosti. Ať už je to ze zdravotního hlediska (nemoci pohybového či dýchacího ústrojí často znemožňují delší běh zejména kvůli zátěži kloubů), nebo spíše časového a prostorového – náročné zaměstnání, starost o malé děti apod.

Pro ty, kteří nemají možnost se z jakéhokoliv důvodu věnovat přímo běhu, nebo jim tento typ pohybu prostě nevyhovuje, je optimálním řešením chůze.

Hubnutí chůzí

Primárním záměrem cvičení jako podpůrného procesu hubnutí je budování kondice. Pokud se rozhodnete, že hubnutí chůzí je pro vás ta pravá varianta, měli byste si nastavit konkrétní řád a obdobně jako u cvičení se snažit jej nejen dodržovat, ale i překonávat.

Základním pravidlem pro posilování kondice je vyhledávat pro chůzi příležitosti během celého dne. Chůzí se přesouváme jak uvnitř, tak venku, proto můžete cvičit prakticky neomezeně.

I pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se alespoň jednou za hodinu rozhýbat a ujít kus svého denního limitu třeba jen po kanceláři.

Cílem by měl být minimální denní limit 10.000 kroků. vyhýbejte se proto jakýmkoliv zkratkám (výtahy, eskalátory nebo MHD), kde je to jen možné. Pro dodržování nastaveného limitu je dobré si pořídit krokoměr, jež vám poskytne kompletní přehled o všech krocích, které za den uděláte.

Kondiční chůze a nordic walking

Kromě rozšiřování možností, kde uplatnit chůzi místo alternativních typů přesunů, by měla být vaše snaha o zhubnutí a budování kondice doplněná systematickým kondičním cvičením.

Kondiční chůze je variantou, zahrnující separátní cyklus cvičení, který vyžaduje soustředěný pohyb bez přestávky – ideální je půlhodina až hodina denně v konkrétním nebo proměnlivém tempu.

Nemáte-li možnost vyhradit si pro každodenní kondiční chůzi ani vteřinu ve svém nabitém programu, je možné její prvky implementovat do běžné chůze – v tomto případě je ale nutné vybrat si vhodné tempo, a to udržovat alespoň 5-10 minut několikrát za den.

Chcete-li dosáhnout výborných výsledků zejména na vašem vzhledu za kratší dobu, je ideální kombinovat běžnou denní chůzi s tzv. nordic walking stylem. Chůze s hůlkami (je-li správně provozována) působí v několika částech pohybového ústrojí najednou a formuje tak svalstvo v klíčových partiích.

Přečtěte si další články o hubnutí: