Jak začít běhat a neuhnat se přitom k smrti? Běhání je nádherná a návyková disciplína ať už vrcholových sportovců nebo jen lidí kteří se snaží udržet v kondici popřípadě zhubnout.Jak na to se dozvíte v tomto článku.

Na co myslet při tréninku běhu?

Správná obuv

Pokud jste úplní začátečníci, je nutné říct, že běhání je velmi efektivní způsob jak zhubnout, zlepšit svou kondičku a vyčistit si i hlavu plnou starostí dnešní doby. Je ovšem důležité začít běhat zdravě.

Kvalitní obuv rozhodně nepodceňujte protože vám může ušetřit mnoho bolesti kolen, kotníků a dalších částí těla.

Odpružená obuv tlumí nárazy a může pozitivně stimulovat chodidlo, aby došlápnutí bylo správné. Někteří lidé totiž došlapují na vnitřní nebo na vnější stranu chodidla a podle způsobu kterým došlapujete, je vhodné zvolit obuv. S tím vám určitě poradí v lepších sportovních prodejnách, kde vám to mohou i změřit a vyberete nejlepší variantu obuvi i podle toho, na jakém terénu plánujete běhat.

Boty na běh po rovném terénu jako je silnice vám pomohou silniční boty, které tlumí dopad, jsou lehké a na silnici přímo určené.

Do terénu jsou nejlepší trailové boty.

Tato obuv je robustnější, lépe chrání chodidlo a hlavně kotník proti podvrtnutí, má hrubší a tužší vzorek podrážky, je nepromokavá.

Technika běhu

Pokud máte obuv vyřešenou je vhodné nacvičit správnou techniku běhu. Rovná záda, pravidelný dech, nedopadat na patu a běhat přes špičku jsou základ. Někteří lidé mají tendenci se křivit v zádech nebo když už nemohou, dopadají na patu, kde naráz v plné síle míří na kolena.

Jiní zase moc skáčou a zbytečně se obírají o energii.

Jakmile je technika nacvičená, můžeme se vydat běhat. Po krátkém protažení, které nás připraví na nadcházející výkon můžeme vyběhnout do světa.

Trasa

Předem je důležité říct, že běhat se dá kdekoliv a kdykoliv, vše závisí jen na vrstvách oblečení které na sobě máme. Vhodné je například funkční oblečení. A vždy je lepší toho mít na sobě více než méně protože se po čase začneme potit a naše zahřáté tělo má tendenci prochladnout.

Krátký/ Dlouhý běh

Také je vhodné zkusit si obě varianty jakými můžeme běhat. Jsou to běhy krátké a rychlejší a nebo běhy dlouhé a vytrvalostní. Krátké běhy jsou od 60-800 metrů. Hlavní cíl je být co nejrychlejší a rychlost si udržet.

Při těch kratších si je můžeme dát intervalově nebo s přestávkami několikrát po sobě. Fajnšmekři někdy intervalově sprintují i do kopce a jednotlivé intervaly prokládají chůzí. Šetří to kolena a všechna zátěž je mířená na hýždě.

Po čase nám mohou být zpestřením například i nízké starty. Nebo překážky, ale vše je nutné dělat postupně a ve zvládnutelné míře.

Nové techniky si třeba osvojit a snažit se je dělat jak nejlépe umíme i za cenu, že budeme o něco pomalejší.

Delší trasy jsou více relaxační, ale neznamená to, že si nedáme do těla. nejlepší je předem si naplánovat trasu a trochu si rozvrhnout sílu abychom nepřepálili začátek a hned to nevzdali nebo se nedusili s pícháním v boku několik kilometrů.

Ze začátku je lepší si dát trasu kratší a trochu si ji osvojit, potom můžeme pozornost upřít na čas za který ji uběhneme a postupně navyšovat délku. Neznamená to ale, že nemůžeme prostě vyběhnout a aniž bychom si něco měřili si jít v klidu zaběhat volnějším tempem.

Jak se říká, každý (zdravý) běh, je lepší než žádný. Můžeme poslouchat zvuky přírody a nebo oblíbenou hudbu, která nás nakopne a pomůže nám utéct od zbytku světa alespoň na nějaký čas.

Opět je nutné říct, že musíme najít rovnováhu mezi překonáváním sebe samotných a nepřepínáním svého těla v neúnosné míře. Jsou chvíle kdy to milujeme a jsou chvíle, kdy je těžké se dokopat ven, ale vždy se vracíme s úsměvem na tváři.

Vychytávky a rady

Po delším běhu je nutný odpočinek a dostatek vody. Není dobré běhat každý den. Obzvlášť ne ze začátku, kdy vaše tělo není na zátěž zvyklé. Vodu si můžete vzít sebou, dnešní doba se posunuje vpřed mílovými kroky a dnešní láhve jsou na řemínku, který můžete jednoduše zavěsit na zápěstí nebo s úchytem, který nám nepřekáží a dobře se drží.

Stejně tak oblečení je vybaveno kapsami na zip nebo si můžeme dát telefon do obalu, který připneme na paži nebo do ledvinky, které se v posledních dnech vrátily zpět do kurzu. V letních dnech můžeme přibalit i sluneční brýle.

Pokud jste začátečník, rozhodně nevadí, když v polovině vaší trasy zpomalíte nebo půjdete kousek pěšky. Je to pro váš dech lepší než se zastavit úplně. (Ovšem ani to nevadí, pokud se vydýcháte a pokračujete dál).

Fantazii se meze nekladou a nikdo učený z nebe nespadl. Hodně radosti z progresu a běhu zdar!

Přečtěte si další články o hubnutí: