Spousta lidí si myslí, že když bude jíst jen zeleninu, ovoce, tvarohy a jogurty, že tím zdravě zhubnou. Ale opak je pravdou. Pro zdravé a správné hubnutí je důležitý vyvážený jídelníček, který dodá tělu potřebnou energii. Často se lidé rozhodnou tak, že nebudou jíst tuky a jídla, která obsahují větší množství cukrů. Tělo od přírod potřebuje příjem cukrů a tuků, takže je přeci jen do jídelníčku musíme zařadit abychom efektivně hubli a tělu tak nic nescházelo.

Základní body hubnutí

Nyní si představíme základní body, kterých bychom se měli při hubnutí držet. Jako úplně prvním bodem je, že zapomeneme na rady jako je například nejíst, jíst jen zeleninu a ovoce, nejíst přílohy apod.

Toto jsou nesmysly, které má vsugerovaný v sobě každý, kdo neví, jak správně jíst tak, aby shodil pár kilo.  Pokud jsme z hlavy vypustili tyto věci, můžeme se vrhnout na další bod a tím jsou cíle. Na začátku změny stravovacích návyků a životního stylu bychom si měli nastavit cíle, kterých chceme díky této změně dosáhnout.

Ale pozor!

Musí to být cíle, které jsou splnitelné, žádné nesmyslné cíle, že za měsíc zhubnete 30kg! Ideálními cíli je, že si dáte například 2-3kg za měsíc. Sice si asi řeknete, že je to málo, ale není, pokud se chcete zbavit přebytečných kil jednou pro vždy.

Sestavení jídelníčku

Dalším krokem je si sestavit správný jídelníček. Jídelníčků je na internetu spousta a dokonce je i spousta poradců, kteří Vám za finanční obnos sestaví jídelníček na míru. Ale pokud nechcete zbytečně utrácet, stačí, když si sestavíte jídelníček vy sami a budete jej dodržovat.  Základem je hlavně také pitný režim, na který se dost často zapomíná.

Nejlepší při redukci váhy je čistá voda, případně dochucená šťávou z citronu.  V jídelníčku máme spoustu možností, z čeho čerpat inspirace. Dopolední strava, což je snídaně a svačinka by měla obsahovat vlákninu, která Vám dodá energii a zasytí dostatečně Váš žaludek. Tu však musíme zapíjet alespoň sklenkou vody.

Dobrou volbou k snídani je ovesná kaše s ovocem, která je chutná a zasytí. Pokud však máte radši například chléb se šunkou nebo sýrem, není problém, jen si musíte vybrat ten správný chléb z celozrnné mouky či žitný chléb.

Vysoký obsah masa

Šunku a párky můžete konzumovat jen v případ, že mají vysoký obsah masa, což je 95% a více.  Dále by v jídelníčku neměly chybět bílkoviny, které získáme z jogurtů (bílých) nebo masa. Doporučuje se spíše kuřecí maso, ale může být i například hovězí či zvěřina.

Jako zdroj vitamínů a zdravých tuků jsou skvělé ryby, které nám je dodají. Jídlo bychom si měli rozdělit každý den do 5 menších porcí, s tím, že poslední jídlo by mělo být kolem 18hodiny večer. Pokud ne, tak alespoň dvě hodiny před tím, než půjdete spát.

Více pohybu

Další a dost důležitý bod hubnutí je ten, že bychom se měli začít více hýbat. Pro začátečníky je doporučována střídavá chůze. Chvilku se snažte jít normální chůzí a pak zase chvíli svižnějším tempem, kde takto budete střídat tempa přibližně 45-60minut.

Pomoci Vám mohou i trekové hůlky, která Vám pomohou zapojit i horní končetiny a zbytek těla.  Postupně můžete přidat lehčí posilování, které Vám zpevní svaly a napomůže Vám tak i přeměnu tuků na svaly.

Jako u všeho se říká, že se nesmí nic přehánět, tak i u pohybu je to stejné, nezapomeňte si naplánovat odpočinek, třeba 1 nebo dva dny v týdnu, kdy dopřejete tělu regeneraci. Dopřejte si chvilku pro sebe, své blízké nebo pro své koníčky. Uvidíte, že budete mít více energie a budete se těšit na další splněné cíle a budete více odhodláni.

Přečtěte si další články o hubnutí:

Hubnoucí Kápo

Vše, co jste potřebovali vědět o hubnutí on nikdy nevěděl. A proto se projedl do 100 kg váhy, aby znovu musel pochopit, jak se dá hubnout i bez hladu. Dnes je hlavní redaktorem našeho magazínu, protože si prošel vším od nadváhy, zdravotních obtíží, až po jojo-efekty a hlavně udržitelné hubnutí. To ho dodnes drží fit a v pevné a štíhlé postavě.