Snadné hubnutí není jen doménou vychrtlých modelek, pustit se do toho může každý. Ačkoliv se návyky lidí liší, tak všichni disponujeme organismem, který pracuje na stejném principu a pokud si myslíte, že se přebytečných kil nezbavíte, tak je na čase tuto fiktivní myšlenku vypudit z hlavy.

Jak rychle zhubnout 10kg

Hlavní doménu každého hubnutí je jídelníček. Pro sestavení správného jídelníčku můžete zajít za nutričními specialisty, (a využít třeba bezplatné konzultace u Natur House) ti dokáží nabídnout ideální sestavení stravovacího plánu. Další alternativou je nastudovat všechny dostupné informace a zkusit si takový stravovací plán sestavit sama.

Příjem a výdej energie

Pokud máte nadváhu (ano i obezita sem patří), tak je to způsobeno především tím, že máte větší energetický příjem, než výdej. Pokud má tělo energii navíc, tak ji ukládá a to nejčastěji ve formě tukových buněk. Vaším cílem by mělo být vytvoření rovnováhy mezi příjmem a výdejem kalorií. Pokud ho dostanete do rovnováhy, tak nebudete dále přibírat na váze. Pokud bude váš energetický výdej vyšší, budete hubnout. Je to jednoduché že?

Pro stanovení příjmu a výdeje si jednoduše spočítejte, kolik kalorií za den zhruba přijmete a také si zhruba spočítejte výdej. K výpočtu jednoduše využijte kalorické tabulky, které jsou k dispozici prakticky všude.

Vytvořte si jídelníček podle kalorického příjmu a dbejte na to, abyste nikdy nepřijímali více, než vydáte. Tyto výpočty můžete doplnit novým indexem zdraví ABSI, případně prověřeným BMI.

Složení jídelníčku

Obzvláště při hubnutí je potřeba, aby z jídla zcela zmizely tuky, cukry je potřeba omezit na nezbytné minimum. Jezte 5-6x denně v malých porcích, na jiné rady zapomeňte. Dbejte na to, aby byla pauza mezi jídly alespoň 2 hodiny, ale aby nebyla větší než 5 hodin, tělo nesmí hladovět, jinak opět tuky ukládá.

Je potřeba, abyste trávení urychlili, proto zařaďte do jídelníčku dostatek vlákniny v podobě luštěnin a při každém jídle jezte zeleninu, nejméně 4-5 druhů denně. V sestavení jídelníčku se můžete inspirovat (ale jen inspirovat) v dietách slavných celebrit.

Dbejte na čerstvost jídla, zapomeňte na jídla smažená, jídla připravujte, místo na oleji, na pečícím papíře, v páře nebo vařením. Rovněž se vyhněte slazeným nápojům, nahraďte je zeleným čajem, který vás příjemně vyčistí.

Fyzický pohyb

Pravidelným fyzickým pohybem proces hubnutí výrazně urychlíte. Ideální je rozložit si sportovní aktivity po celý týden. Pokud nesportujete, tak je potřeba alespoň pravidelně chodit, proto ráno zapomeňte na vůz a choďte do práce pěšky nebo jezděte na kole. Sportem vzroste váš energetický výdej, zrychlí se vám metabolismus a také se vám mnohem lépe prokrví celé tělo.

Spánek a stres

Vyhněte se nedostatku spánku s stresovým situacím, v obou případech dochází k výraznému ukládání tuku. Během spánku se uvolňují hormony potlačující chuť k jídlu, proto spěte minimálně 6 a více hodin denně. Buďte pohodoví, optimističtí a výrazně tak napomůžete všem správným procesům, které v těle probíhají.

Podělte se s ostatními o tento článek a pomozte jim zpět získat ztracenou vitalitu a štíhlou linii – článek můžete například sdílet na svém profilu na Facebooku.

Přečtěte si další články o hubnutí: