Možná jste si už všimla, že zažíváte dny, kdy čokoládě prostě neodoláte. Zatímco v jiné dny jste schopna bez jídla vydržet třeba celý den. Některé dny byste skákala do stropu a o dva týdny později se nedonutíte ani zvednout z gauče. Stejně jako v jiných oblastech svého života i při hubnutí se vyplatí znát a umět využívat svůj hormonální cyklus.
Proč cyklus ovlivňuje hubnutí
Náš hormonální cyklus se řídí hlavně dvěma hormony – estrogenem a progesteronem. První uvedený nás žene ven, ten druhý do pelechu pod deku. Estrogen nás dělá krásné, atraktivní a zvyšuje naši žádostivost.
Progesteron nás nutí zadržovat vodu a vyvolává pochybnosti o sobě samé. Kolísání hladin hormonů navíc přináší různé další efekty. Mimo jiné ovlivňují hormony proces spalování tuků, chuť na jídlo, reakci na kolísání cukru v krvi, množství energie, potřebu spánku a celkový elán a motivaci.
Předovulační fáze – jde to samo
Jakmile se vynoříte z šedivé a útulné kobky, do které jste se dobrovolně zakopala v průběhu menstruace, estrogen stoupne. Tato fáze je vhodná především pro odhodlání začít hubnout.
Zatím, co ještě před týdnem vám bylo docela jedno, jak vypadáte, teď toužíte obléknout si sexy outfit a vyrazit mezi lidi.
Chcete se líbit. A máte elán, motivaci, sebedůvěru a hlavně energii. Navíc v této fázi také zvládáte dobře kolísání hladiny cukru v krvi, a tudíž nepotřebujete jíst tak často. Ani vaše svaly nevyžadují k regeneraci tolik živin jako obvykle. A protože v této fázi se nebojíte experimentů, je to ideální doba, kdy začít zařazovat do jídelníčku nová jídla.
V druhé fázi cyklu to jde hůř
Jak začne klesat estrogen, ztrácíme elán, motivaci i sebedůvěru. Progesteron nás chce připravit na případné těhotenství. Přemlouvá nás tedy, abychom odpočívaly, nepřetěžovaly se a hodně jedly. V této době totiž toužíme po sacharidech. Tělo je vyžaduje, protože jimi doplňuje hladinu serotoninu. Tento hormon zodpovídá za stabilizaci nálady a klesající estrogen snižuje jeho zásobu v mozku. Sacharidy jeho hladinu naopak zvyšují. Navíc i lehce snížená hladina cukru v této fázi způsobí podrážděnost, malátnost nebo bolehlav.
Mějte tedy po ruce zdravé alternativy, které můžete mlsat. Jako oříšky, celozrnné krekry nebo ovoce.
Zatímco před týdnem jste toužila cvičit a makat na sobě, teď se vám strašně nechce. Ale má to jednu výhodu. Vědci dokázali, že v druhé fázi cyklu pálíte o třetinu více kalorií aerobním cvičením. Pro pohyb máte ještě jeden důvodu.
Jelikož kofein může zhoršit premenstruační podrážděnost, energická procházka nebo rychlý workout kávu dobře nahradí a probudí vás. Endorfiny z cvičení také pomáhají výkyvy nálad mírnit.
Poslouchejte své tělo, ale použijte zdravý rozum
Máte tedy poslouchat své tělo v průběhu cyklu? Ano, ale stejně jako kdykoliv jindy, se musíte naučit překládat, co vám sděluje.
V předovulační fázi to není ani potřeba. Zde je důležité pouze neprošvihnout právě její začátek – na tuto chvíli si naplánovat nový cvičební plán, či změny v jídelníčku. Sem také směřujte větší porci silového tréninku, protože vaše svaly lépe regenerují. V druhé fázi ale nesmíte brát volání vašeho těla doslova.
Před očima se vám míhají obrázky koblih, víte tedy, že tělo touží po sacharidech. Dodejte mu tedy zdravé sacharidy. A vůbec jezte zdravé svačinky tak často, aby na koblihy před očima ani nedošlo. A když vám velí dnes cvičení vynechat, tak na něj nedejte vůbec. Naopak zařaďte více aerobního cvičení nebo procházek. Lépe bude vám i lidem ve vašem okolí.
Barbora Jiřincová. Autorka webu o osobním rozvoji pro ženy, které chtějí být úspěšné a zůstat při tom ženami.